Yenidoğan ve Bebek Sünnetine Hazırlık (0-2 yaş)

Sünnetin doğumdan hemen sonra, anne ve bebek hastaneden taburcu olmadan aceleyle yapılmasına karşıyım. Bebeğin tamamen sağlıklı olduğu kesinleştikten sonra yapılmalıdır. İlk 2 ay içerisinde yapılan sünnetler dikiş atılmadan (dikişsiz) yapılabilir.

Benim önerdiğim ideal dönem: 10 gün-60 gün arasındaki erken bebeklik dönemidir. Bezdeki bebeklerde de lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilir.

Anne- babanın duygusal hazırlığı son derece önemlidir ve bebeğin sünnet deneyimi üzerine etkileri vardır. Hem anne hem de baba sünnet kararı ve zamanlaması konusunda mutlu ve fikir birliği içerisinde olmalıdır. Sünnet zamanlaması ve kararı konularında çatışma var ise sünnet işlemi sırasında ve sonrasında negatif etkiler yaratabilir.

Bu durum özellikle eşlerin farklı kültürlerden olduğu evliliklerde önem kazanır. Eşlerden birisi sünnet işlemine tamamen yabancı bir kültürden geliyorsa, işlemi mutlaka öncesinde tartışmış ve ortak karara bağlamış olmaları gerekir. Her iki ebeveynin de yazılı onamını almadan sünnet işlemini yapmıyoruz.

Yenidoğan ve bebeklerde metal veya plastik klemp yöntemleri (Gomco, Mogen, Winkelmann, Neo Alis, Kirve, Circumplast  gibi) kullanımı altın standarttır. Her bebeğin anatomik özellikleri, yaşı ve ailenin yaşadığı yer gibi özelliklere göre farklı teknikler uyguluyorum.  Ayrıca kliniğimizde sünnet derisini kesme işlemi için klasik bisturinin yanı sıra CO2 (karbondioksit lazer) teknolojisi de kullanabiliyoruz. Minimal kanama, daha az ağrı ve ödem gibi avantajları olan ve IŞIN SÜNNETİ adını verdiğimiz bu tekniği  aileye anlatarak birlikte karar veriyoruz.

Sünnetlerimiz kliniğimizde oluşturulmuş girişim odasında lokal anestezi altında yapılıyor. Anestezi için kullanılan iğne girişini az hissetmeleri için, sünnetten 20-60 dakika önce uyuşturucu bir krem uygulaması (yenidoğan hariç aylarda) rutin kullanıyoruz.

Bebeğin uyumaya alışkın olduğu zaman seçildiğinde, öncesinde uyuşturucu krem ve ağrı kesici/sakinleştirici bir fitil  ve/veya şurup desteğiyle UYKUDA SÜNNET mümkün oluyor. Bu işlem için anestezi ilaçları asla kullanılmıyor. Lokal anestezi altında ve uyku hali korunmaya çalışılarak işlem tamamlanıyor. Randevu alırken bebeğinizin uyku ritmine uygun saat seçilecektir.

Okul Öncesi Yaş Sünnetine Hazırlık (3-6 yaş)

Kliniğimizde sünneti her yaşta yapabiliyoruz, ancak 3 ile 5-6 yaş arasındaki çocukların sünneti özellik arz ediyor. Bu yaş grubundaki çocuklar sünnetin neden yapıldığını anlamakta zorluk çekiyorlar. Animistik (hayalci) düşünme becerileri nedeniyle cinsel organlarını kaybedecekleri türünden korkular mı taşıyorlar?. Çocuk ruh sağılığı uzmanlarından Sigmund Freud öğretisine inananlar, fallik dönem denilen bu yaş grubunda yapılan sünnet ve benzeri genital işlemlere karşı çıkıyorlar. Öte yandan özellikle Türkiye gibi sünnet olmanın çocuk için özendirildiği ülkelerde, kültürlerde bu yaş grubunda da sünnet yaygın olarak ve ek sorunlar oluşmadığı inancıyla yapılıyor. Aileler ise hekimlerden olumsuz yanıt aldıklarında, sünnet için sosyal nedenlerle motive iseler (düğün planı, büyükbabanın sünnetini görmesi gibi) mutlaka başka bir yol bularak sünnetlerini yaptırıyorlar. Bu nedenle kastrasyon korkusuna dair endişelerle asla sünnet yapmamak yerine, tıbbi veya sosyal nedenlerle yapılması gerekliyse çocuk için en iyi koşulları sağlamanın doğruluğuna inanıyorum.

Ailenin işlem  öncesinde çocuğa sünneti uygun dille anlatması, işlem sırasında çocuğun yanında olmaları,  dikkatini dağıtacak oyuncaklar kullanmak ve sünnet deneyiminin mental ve fiziksel olarak konforlu geçmesini sağlamak hedeflenmelidir. Bu yaş ve daha büyük çocuklar için kliniğimizde bilgisayar oyunları, oyun salonu, kitaplık gibi alanlarımız mevcuttur. Sünnet sırasında da yaşına uygun tablet, telefon, Playstation gibi dikkat dağıtıcı ve eğlenceli bir oyalayıcı kullanıyoruz.

Sünnet öncesi dirençli olan az sayıda çocukta ise işlemi ertelemek ya da genel anestezi seçenekleri uygun olacaktır.

Bu yaş grubunda penisin boyutu ve özelliklerine göre farklı sünnet yöntemleri seçilebilir. Klipsli sünnet , klasik cerrahi sünnet, kliniğimize özel IŞIN SÜNNETİ ve yine öncüsü olduğumuz otomatik sünnet SÜNNETOMAT teknikleriyle sünnet yapmak mümkündür.

Opr. Dr. Fatih Çanaklı dünyada kullanılan tüm çağdaş sünnet tekniklerini  kliniğinde bulundurur ve yeni yöntemleri de uygulayabilir.

EVET. Bir sünnet kliniğinde lokal anestezi altında sünnet yapılmasının en büyük avantajı budur: Çocuğunuzun yanında olmak ve destek olmak.  Ameliyathane kapısında anneden ayrılan özellikle 2 yaş üstü çocukların ağlamalarına yüzlerce kez şahit olmuş bir hekim olarak bunu bir şans olarak görüyorum . Ameliyathanede de hemşireler, doktorlar ve anestezi ekibi her zaman bu çocuklara bir anne sıcaklığı ve sevecenliğiyle ilgi gösterirler, ama anne çocuk bağı doğanın mucizelerinden bir tanesidir. Bu müthiş güçlü güven ve sakinlik kaynağı bağı kullanmak sünnetlerimizin temelini oluşturur.

Sünnetlerimizin tamamında anne ve/veya babanın çocuğun yanında bulunması konusunda ısrarcıyız. Tanıdık bir yüzü görmek ya da tanıdık sesler işitmek sünnet olan çocuğu rahatlatmakta, güven ve konforunu artırmaktadır. Babalar çok cesur olsalar da sünnet işlemi sırasında fenalaşma potansiyelleri annelere göre ne yazık ki çok ama çok yüksektir. Onları çocuk aile oyun alanında misafir ederek, diğer aile bireyleriyle birlikte sünnet işleminin canlı yayınlandığı  televizyondan izlemelerini tercih ediyoruz 🙂

Çocuğunuz sünnetin ne olduğunu anlayabilecek yaştaysa ona konuyu dürüstçe anlatınız. Dürüst olmayan ifadeler çocuğun size ve tıbbi personele güvenini yaralayabilir. Açıklama olabildiğince kısa olmalıdır. Net ve kesin bir ifade yolu uygundur. Pipinin sadece en üstündeki derinin alınacağı, yapışıklıkların temizleneceğini belirtmek önemlidir, diğer türlü çocuk pipisini tamamen kaybedeceği korkusu yaşayabilir. Çükünü kesmek gibi kültürel kalıplar kullanılmamalı ve sünnet öncesi bu yaş grubunda korkutucu şakalar asla yapılmamalıdır.  Çocuğun güvenini kazanmak ve bu güveni sürdürebilmek önemlidir. Çok sayıda tıbbi uygulamalar (kan alınması, aşılar, ameliyatlar gibi) yaşamış çocuklarda bu güveni vermek daha da zordur.  İşlem öncesi kaygı düzeyleri yüksek olan çocuklarda işlem ve sonrasında da stres görülür.

Kliniğimizde anne ve çocuğun rahatlayacağı, aktivite oyun alanları, emzirme ve bakım odası gibi mahremiyet yaratan bölümler oluşturduk. Kliniğimizdeki mobilyalar dahi keskin köşeler içermeyecek şekilde özel olarak tasarlandı ve üretildi. Benim için en temel öncelik çocuğun mutluluğu, güvenliği ve huzurudur. Ebeveynlerin kişisel beklenti ve istekleri, ya da kliniğin para kazanması gibi konular daha sonra gelir. Çocuk hazır değilse, gerginse, büyük bir kaygı içerisindeyse sünnet yapılmaz ve ertelenir.

Anne ve babanın sünnet duygusal olarak hazırlanması son derece önemlidir, çünkü onların duygu durumları çocuğu mutlaka etkiler.  Oğlunuzun sünnet olduğunu görmek, izlemek stresli bir deneyimdir ve ebeveynler bu durumla başa çıkmak için yollar bulurlar. Unutmayınız ki ebeveyn stresini çocuğa aktarabilir. Çok küçük bebekler bile annenin yüzüne bakarak durumu anlamaya ve uygun tepkiyi vermeye çalışırlar. Çocuğunuza sünnet sırasında yardım etmenin en iyi yolu sakin kalmaktır. Binlerce sünnetlik deneyimimde gördüm ki, ajite anneler ve bebekler beraber ağlarlar. Annenin stres düzeyi ile abartılı bebek/çocuk ağlamasını ilişkilendiren birçok çalışma mevcuttur. Oğlunuz için sünneti kolaylaştırmanın en iyi yolu mümkün olduğunca gevşemek ve beraber sakinleşmektir.

Ağrıyı yok etmek için lokal anestezi kullanıyoruz. Yenidoğan harici bebek ve çocuklarda  iğne yapılacak bölgenin uyuşması için uyuşturucu krem uygulaması yapıyoruz. Bu kremi kliniğe gelmeden tarifle aile de uygulayabilirse de klinikte uygulamayı tercih ediyorum. İğne buna rağmen bir batma hissi yaratabilir. Verilen ilacın yakıcı etkisini azaltmak için vücut sıcaklığına getirmek, bikarbonatla asitliğini nötralize etmek ve enjeksiyonu çok ince özel iğneyle (Botoks iğnesi) yavaşça yapmak gibi teknikleri de uyguluyoruz. Yine lokal anestezi sonrasında uygun süre (10-25 dakika) bekliyor ve yaptığımız duyu testiyle çocuğun ağrı hissinin olmadığını aile ve çocuğa gösteriyoruz. Çocuğunuz dokunmayı, sıcaklık ve basınç değişimlerini hissedebilecektir, fakat kesme işlemi sırasında ve sonrasında ağrı hissi olmayacaktır.

Sünnet sonrası dönemde özellikle ilk gün ağrı kesici fitil/şurupları yaş ve kilosuna uygun ve etkin dozda reçete ediyoruz. Kliniğimizdeki sünnetlerin ağrısız yapıldığını garanti edebilirim. Bazı hekimlerin lokal anestezi sünnetini karalamalarını, genel anestezi sünneti reklamı yapmalarını anlamış değilim. Genel anestezi tercih eden aileleri lokale ikna etmek gibi bir politikamız yok. Genel anestezi isteyen ailelerin çocuklarını hastane ortamında anestezi altında sünnet edebiliyorum. Ancak genel anestezinin taşıdığı riskler, ya da olumsuzlukları sayarak aileleri etkilemek gibi bir yöntem  ne kadar yanlışsa, konunun uzmanı olmayan aileleri ikna için gerçek dışı hikayeler anlatmak da bir o kadar yanlıştır. Lokal anestezi caniliktir diyen hekim(ler) hakkında yasal haklarımızı saklı tutuyorum.  Aile ve çocuğa rağmen hiçbir işlem yapmıyoruz. Anne ve çocuğu ayırmadan sünnet yapmayı hedefliyoruz. Anestezinin tipine değil, ANNEstezinin değerine inanıyoruz. Unutmayın ki anne doktor, hemşire gibi bir sağlık çalışanı olsa bile ameliyathanedeki işlem sırasında çocuğunun yanında bulunamaz.

Antalya için bahsetmem gereken bir diğer konu da “DOĞAL UYKU SÜNNETİ” dir. %100 Uyku garantisi, para iadesi gibi tıp uygulamalarının reklam ve tanıtım yönetmeliklerine ve tıbbın temel ilkelerine uymayan iddialar sahibini ve TTB, Sağlık Bakanlığı gibi kurumları ilgilendirir. Bir çocuğa klinik şartlarında ağır dozlarda uyutucu veya sakinleştirici ilaçlar vermek son derece riskli ve tehlikelidir. Uygun dozlarla premedikasyon dediğimiz işlem öncesi ilaçların kullanımı ise serbesttir. Kliniğimizde özellikle bebeklerde güvenli ilaç ve yöntemlerle UYKUDA SÜNNETİ destekliyoruz. Para iadesi veya %100 uyku garantisi vermek gibi etik dışı bir iddiamız yoktur. Tek iddiamız ise çocuğunuzun işlem sırasında ve sonrasında ağrı kontrolünü tam yapacağımız konusunda bize güvenmenizdir.

İşlem sırasında ailelerin farklı dikkat dağıtıcılar kullanarak, çocukların dikkatini operasyon alanından uzaklaştırmalarını istiyoruz. Çocuklarda ekran bağımlılığı tehlikesine önem versek de, sünnet sırasında dikkati dağıtmanın en kolay yolu tablet veya telefondan oyun oynatmak, film video izletmektir. Operasyon alanında çocuğun dikkatini dağıtacak oyun ve oyuncakları bizler de temin ediyoruz. Kliniğimizde bu amaçla kurulmuş Playstation Pro ve Nintendo Switch oyun konsolları bulunmaktadır.

Sünnet öncesi ve sonrasında ailenin birlikte zaman geçireceği ayrı bir aktivite oyun alanımız bulunur. Burada 4K çözünürlüklü bir ekranda Playstation Pro oynamanız, veya çocuğunuza kitap okumanız, beraber resim yapmanız mümkün. Anne ve bebeği yalnız bıraktığımız özel ışıklandırmalı, sakin ve sıcak bir uyku, emzirme ve bebek bakımı alanımız da sizleri bekliyor.

Okul Çağı Çocuk Sünnetine Hazırlık (6-12 yaş)

Okul yaş grubu çocuklar için klasik cerrahi teknik, ışın sünneti (CO2 lazer sünneti) veya Sünnetomat (otomatik sünnet) tekniklerini tercih ediyoruz. Sünneti ya klasik dikişli olarak ya da doku yapıştırıcısı kullanarak dikişsiz (estetik sünnet) yapabiliriz. Doku yapıştırıcısı ve stapler dikiş için alternatiflerdir. Klasik dikiş kullanılmadığında sünnet sonrası ağrı daha azdır, hızlı iyileşme ve üstün kozmetik sonuçlara (dikiş izi oluşmaz) sahiptir. Estetik olarak dikişli klasik sünnete göre üstün bulunmuştur. Günümüzde birçok aile kozmetik olarak çekiciliği ve dikiş izi olmaması nedeniyle estetik sünneti tercih etmektedir.

Sünnet işlemi lokal anestezi altında yapılır ve çocuk işlem sonrası kontrolünü takiben eve gidebilir. Doku yapıştırıcısı 10 gün içerisinde, kendiliğinden eriyen dikişler ise 2-3 haftada dökülecektir.

Okul çağındaki çocuklara uygun boyutta plastik klempler de mevcuttur. Ancak 3-4 gün hasta üzerinde taşıma zorunluluğu ve ikinci bir klinik ziyaretiyle klempi alma gerekliliği nedeniyle kullanmayı tercih etmiyorum. Son yıllarda kullanıma giren modern alternatif ise Sünnetomat (otomatik sünnet) cihazı kullanılan sünnettir. Bu sünnette penis boyutuna uygun ölçüdeki tek kullanımlık cihazla sünnet yara hattına metal (titanyum) klipsler yerleştirilir ve bu metal klipsler 2-4 haftalık sürede kendiliğinden dökülür. Estetik sonuçları, sünnet sonrası ağrının ve ödemin az olması tercih nedenleridir.

Sünnet işleminin süresi seçilen tekniğe ve yaşa göre 5 ile 45 dakika arasında değişebilir. Sünnet öncesi muayene, bilgilendirme, lokal anestezi uygulaması ve sünnet sonrası 30-45 dakikalık gözlemi de düşündüğümüzde toplamda 2 saat kadar süre ayırmamız gereklidir.

Bu yaş grubu çocuklarda gerçekçi düşünce sistemi oturmuştur. Çocuğunuza sünnet işleminin neden yapılması gerektiğini ve nasıl yapılacağını kısa ve net ifadelerle doğru şekilde anlatmanız uygundur. Çocuğunuza dürüst davranmalısınız, aksi halde size ve sağlık ekibimize duyduğu güven yaralanabilir. Sünnet öncesi görüşmemizde tabii ki biz de sünnet işlemini ve tüm süreci anlatıyor ve bilgilenmesini ve katılımını sağlıyoruz. Sünnet konusunda aşırı tepkili, isteksiz ve dirençli olduğunu gördüğümüz bir çocukta gerekli muayene ve bilgilendirme sonrasında sünneti başka bir zamana ertelemek isteyebiliriz.

Bu yaş grubu için de anne-babanın sünnete duygusal hazırlığı son derece önemlidir ve çocuğun tepkileri için de belirleyicidir. Çocuğunuz işlem nedeniyle gergin ve kaygılı olabilir. Bu durumda kendi kaygılarınızı yöneterek sakin kalamazsanız, çocuğunuzun uyumuna bir katkınız olmayacaktır. Sakin kalmaya çalışmak ve sünnet alanında çocuğunuz için varlığınızla destek olmanız önemlidir. Sünnet sırasında eşlik edecek kişinin bilinen ciddi sağlık sorunları (kaygı bozukluğu, epilepsi, öfke kontrol sorunu gibi) varsa bize lütfen bilgi veriniz. Binlerce sünnetlik deneyimimize göre, sünnete refakat konusunda en iyi adaylar annelerdir. Annenin özel bir sıkıntısı olmadıkça işlemde çocuğunun yanında bulunmasını kuvvetle öneririm.

Sünnetist’te yapılan sünnetlerin ağrısız ve acısız gerçekleşeceğini garanti edebilirim. Çocuğunuzun konforlu bir sünnet geçirmesi için elimizdeki tüm imkanları kullanıyoruz. Kliniğimize gelişinizde penis kök bölgesi cildine özel bir uyuşturuculu krem uygulanır ve krem üzerine bir streç film kapatılarak, 20-45 dakika süreyle cilde teması sağlanır. Deride kısmi bir uyuşma elde edilerek yapılacak iğnenin acısının en aza inmesi hedeflenir.

İşlem öncesi gergin olan çocuklarda premedikasyon dediğimiz, işleme hazırlık ilaçları (sakinleştirici ve ağrı kesici) şurup şeklinde verilebilir. Bu ağrı kontrolüne ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Penisin tamamın uyuşturmak için lokal anestezi iğnesi kullanıyoruz. İlk iğne girişince bir batma hissi olacaktır ve 30-45 saniyeden uzun sürmeyecektir. Lokal anestezi yaklaşık 6 dakikada etki eder ve toplam etki süresi 5 saati bulabilir. Yaptığımız lokal anestezi çoğu zaman lidokain (kısa etkili) ve bupivakain (uzun etkili) ilaçlarının%50-50 karışımıdır. Asidik özellikteki bu karışımın pH’sını dokuya uygun hale getirmek ve yanma hissini azaltmak için sodyum bikarbonat ile 1:10 oranında tamponlarız. Yine yapılacak ilacın vücut sıcaklığına (37 derece) yakın hale getirilmesi ve çok ince uçlu iğne (30 G) kullanımı batma ve ilaç yanmasını minimuma getirmektedir.

Sünnet sonrasında özellikle ilk gün ağrı, huzursuzluk yaşanması normaldir. Bu ağrıyı etkin kontrol için de çocuğun yaşı ve kilosuna uygun dozda ağrı kesiciler, çoğu zaman parasetamol ve ibuprofen içerikli şurup halinde reçete edilecektir.

Ergen ve Yetişkin Sünnetine Hazırlık (13 yaş ve üzeri)

Ergen ve yetişkin yaş grubunda klasik cerrahi teknik, ışın sünneti (CO2 lazer sünneti) veya Sünnetomat (otomatik sünnet) tekniklerini tercih ediyoruz. Sünneti ya klasik dikişli olarak ya da sınırlı sayıda dikiş + doku yapıştırıcısı kullanarak dikişsiz (estetik sünnet) yapabiliriz. Doku yapıştırıcısı ve stapler dikiş için alternatiflerdir. Klasik dikiş kullanılmadığında sünnet sonrası ağrı daha azdır, hızlı iyileşme ve üstün kozmetik sonuçlara (dikiş izi oluşmaz) sahiptir. Estetik olarak dikişli klasik sünnete göre üstün bulunmuştur. Günümüzde birçok aile kozmetik olarak çekiciliği ve dikiş izi olmaması nedeniyle estetik sünneti tercih etmektedir.

Sünnet işlemi lokal anestezi altında yapılır ve ergen/yetişkin işlem sonrası kontrolünü takiben eve gidebilir. Doku yapıştırıcısı 10 gün içerisinde, kendiliğinden eriyen dikişler ise 2-3 haftada dökülecektir.

Son yıllarda kullanıma giren modern alternatif ise Sünnetomat (otomatik sünnet) cihazı kullanılan sünnettir. Bu sünnette penis boyutuna uygun ölçüdeki tek kullanımlık cihazla sünnet yara hattına metal (titanyum) klipsler yerleştirilir ve bu metal klipsler 2-4 haftalık sürede kendiliğinden dökülür. Estetik sonuçları, sünnet sonrası ağrının ve ödemin az olması tercih nedenleridir.

Ergen ve yetişkin sünnetleri tahmin edileceği üzere biraz daha uzun zaman almaktadır. Tercih edilen yönteme göre 30-60 dakika arasında sürebilir. Sünnet öncesi muayene, bilgilendirme ve sonrasında en az 30 dakika izlemi de düşündüğümüzde yaklaşık 2 saat süreyle misafirimiz olmanız gerekecektir.

Ergen ve erişkin sünnetlerinde penis köküne uygun doz ve miktarda lokal anestezi uygulanır. Hasta peniste dokunma, sıcaklık- basınç gibi hislerini korur ancak ağrı ve sancı duymaz. İşlem sonrası ağrının etkin kontrolü için gerekli ilaçlar verilir.

Bu grupta fizyolojik olarak görülen uykudaki ereksiyonlar (sertleşme) bir sorundur. Sünnet yarasında ağrı yaratıp uyanmaya ve daha da kötüsü dikiş hattında zorlanmaya ve sadece doku yapıştırıcısı kullanımında nadiren açılmaya neden olur. Hastaların sünnet sonrası ilk 5 günde uyumadan hemen önce mesanelerini tamamen boşaltmaları önemlidir. İhtiyaç duyan hastalarımıza uyku zamanı alınan sakinleştirici ilaçlar verilmektedir.

To Top
WhatsApp WhatsApp